FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat


Poprzedni temat :: Następny temat
Umowy o pracę
Autor Wiadomość
darkman 
Administrator


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 04 Gru 2012
Posty: 920
Skąd: Ede /Nl
Poziom: 27
HP: 35/1795
 2%
MP: 857/857
 100%
EXP: 3/83
 3%
Wysłany: 2012-12-12, 17:10   Umowy o pracę

Układ zbiorowy i umowa indywidualna

Układ zbiorowy (CAO) jest umowa pomiędzy umowa o prace-jednym lub kilkoma związkami zawodowymi a pracodawca lub organizacja (organizacjami) pracodawców, zawierająca warunki zatrudnienia w danej firmie (ondernemings-CAO) lub w danym sektorze (bedrijfstak-CAO). Jeśli pracują Państwo w firmie, w której ma zastosowanie układ zbiorowy, jego ustalenia dotyczą wszystkich pracowników firmy, nie tylko pracowników należących do związku zawodowego. Jeśli układ zbiorowy w danym sektorze zostaje powszechnie uznany za wiążący, jego ustalenia dotyczą także firm, które nie podlegają bezpośrednio pod zakres działania niniejszego układu zbiorowego. Około 85% wszystkich pracowników w Holandii podlega pod umowę zbiorowa.

Układy zbiorowe zawierają ustalenia dotyczące wielu elementów. Najważniejsze z nich to: wynagrodzenie, widełki placowe, godziny pracy, plan pracy, praca na zmiany, urlopy, dodatki za nadgodziny lub prace wieczorem lub w weekendy, płatne chorobowe, status pracowników zatrudnionych przez buro pośrednictwa pracy, szkolenia, warunki pracy, urlop macierzyński, opieka nad dziećmi, emerytury itd.

Ustalenia z układu zbiorowego zawsze pojawiają sie w indywidualnej umowie o prace. Indywidualna umowa o prace jest kontraktem pomiędzy Państwem i Państwa pracodawca. Ustalenia nie muszą byc zapisane na papierze. Także ustalenia ustne sa wiążące, chociaz te sa trudniejsze do udowodnienia. Państwa pracodawca jest zobowiązany do przekazania Państwu na piśmie kilku informacji:

* nazwisko i adres pracodawcy, nazwisko i adres pracownika;
* miejsce (miejsca) wykonywania pracy;
* stanowisko pracownika lub rodzaj pracy;
* zwyczajowe godziny pracy;
* wysokość wynagrodzenia oraz terminy wypłaty;
* moment rozpoczęcia zatrudnienia;
* okres obowiązywania umowy (jesli umowa jest na czas określony);
* (ewentualnie) długość okresu próbnego (maksymalnie 2 miesiące);
* prawo do urlopu;
* okres wypowiedzenia;
* (ewentualnie) emerytura;
* (ewentualnie) klauzula anty konkurencyjna;
* zastosowanie układu zbiorowego.

Informacje dodatkowe

Państwa pracodawca jest zobowiązany do podania w umowie o prace informacji, czy ma zastosowanie układ zbiorowy. Jeśli tak, maja Państwo wgląd do niniejszego układu zbiorowego.
Umowa stała lub czasowa

Ogólnie mówiąc istnieją dwa rodzaje umów: stala lub czasowa. Umowa stala obowiązuje na czas nieokreślony. Umowa zostaje rozwiązana, gdy Państwo lub Państwa pracodawca wypowiada ja (patrz takze rozdział- zwolnienie) Umowa czasowa obowiązuje na czas określony. Moze to byc kilka dni, kilka miesiecy, rok lub przykładowo okres zastępstwa na czas choroby kolegi. Umowa czasowa wygasa automatycznie po uzgodnionym terminie. W razie potrzeby pracodawca moze zaproponować Państwu ponownie umowe czasowa. Po kilku umowach czasowych maja Panstwo prawo do zatrudnienia na stale. Przypadek ten dotyczy sytuacji, gdy obowiązywały trzy umowy czasowe lub dwie umowy czasowe o łącznym okresie obowiązywania przynajmniej trzy lata. W okładzie zbiorowym jednakże moga byc zawarte inne ustalenia.
Zwolnienie

Nie moga Państwo zostać zwolnieni bez podania przyczyn. Państwa pracodawca musi przestrzegać ścisłych przepisów w tym zakresie.
Moze dojść do zwolnienia:

* w okresie próbnym (który zresztą nigdy nie moze byc dłuższy niz dwa miesiace). W tym okresie moga takze Państwo sami złożyć wymówienie;
* po wygaśnięciu umowy czasowej. Pracodawca nie jest zobowiązany do ponownego zawarcia umowy;
* gdy dojdzie do nadużyć z Panstwa strony. Na przykład oszustwo czy picie alkoholu w miejscu pracy moze stać sie powodem zwolnienia dyscyplinarnego.

W pozostałych przypadkach Panstwa pracodawca w celu zwolnienia musi zapytać o pozwolenie Urzedu Pracy i Dochodów. Panstwa pracodawca musi wykazać, ze zwolnienie jest uzasadnione. Powody moga byc różnorakie:

* powody osobiste. Przykładowo Państwa praca jest źle wykonywane. Pracodawca musi to wykazać. Musi on omówić to z Państwem, a Państwo muszą otrzymać szanse na poprawne;
* długotrwała lub często występująca choroba. Pracodawca otrzymuje pozwolenie na zwolnienie z pracy, gdy choroba trwa juz dwa lata lub odbija sie negatywnie na firmie;
* restrukturyzacja lub zamkniecie firmy.

W przypadku, gdy pracodawca otrzyma pozwolenie na zwolnienie Państwa, zawsze obowiązuje okres wypowiedzenia, nie mniejszy niz jeden miesiąc.

Państwo nie moga zostac zwolnieni:

* na podstawie narodowości, rasy, płci, wieku, niepełnosprawności czy wiary (dyskryminacja);
* ponieważ sa Panstwo członkami związku zawodowego, rady przedsiębiorstwa lub organizacji politycznej;
* ponieważ sa Państwo na urlopie z powodu ciąży lub cach wziąć urlop macierzyński;
* gdy muszą Państwo odbyć w swoim kraju sluzbe wojskowa.

Skargi

Jesli poddaja Panstwo w wątpliwość zasadność swojego zwolnienia, wiecej informacji na ten temat można uzyskac w Urzędzie Pracy i Dochodów (adresy biur podane na stronie www.cwinet.nl). Tam tez moga sie Panstwo zwrócic o pomoc przy szukaniu nowej pracy (www.werk.nl)
_________________
JEŚLI POMOGŁEM W CZYMŚ KLIKNIJ W MOIM PROFILU : Pomógł , To NIC NIE KOSZTUJE



Nie ten co z Toba tańczy, nie ten co się z Tobą śmieje, lecz ten co z Tobą cierpi, jest Twoim przyjacielem...


 
 
   
Poziom: 27 HP   2%   35/1795
   MP   100%   857/857
   EXP   3%   3/83
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo

Darmowe forum phpBB by Przemo |
ttttttt.jpg
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14